(Deák Intézet)

 


I. Neptun

Hallgatóink legtöbb tanulmányi teendőiket a Neptunon végezhetik el: itt történik például a bejelentkezés, a kérelmek leadása, a befizetés, a tárgyfelvétel, a vizsgajelentkezés, a szakdolgozat és a záróvizsga intézése.

 

A képzéssel kapcsolatos tanulmányi és pénzügyi tennivalók – amennyiben erről másképp nem tájékoztatjuk Hallgatóinkat – a Neptun tanulmányi rendszeren keresztül zajlanak. A Neptun hallgatói kézikönyve elérhető a Neptun bejelentkező oldalán. Belépés: a neptun.ppke.hu címen.

Beiratkozás előtt az Intézet minden hallgatójának megküldi személyes Neptun kódját és jelszavát. Ez utóbbit első belépés után a hallgatónak meg kell változtatnia. Ha egy hallgató az éppen megkezdett képzés előtt az Egyetem bármely képzésén korábban már beiratkozott hallgató volt, Neptun kódja és jelszava a korábbival megegyezik; ez esetben a belépés után a bal felső sarokban található Képzés gombra kattintva tud váltani a hozzá rendelt képzések között.

Felhívjuk minden hallgatónk figyelmét, hogy jogkövetkezménnyel járó és a hallgatói jogviszonyt érintő információkat Neptun üzenetben közlünk, a rendszer belső üzenetei azonban a megadott email címre továbbíthatóak. Ezért erősen javasoljuk, hogy az Üzenetek blokk Beállítások menüpontjában az automatikus értesítések fülön állítsák be, mely üzeneteket továbbítsa a rendszer. Az „Oktató vagy adminisztrátor által küldött üzenetek” sort mindenképpen jelöljék be!

 


II. Microsoft Teams

Amennyiben egy képzésünk online órákat is kínál, azok a Microsoft Teams programon keresztül követhetők videóértekezletként. Ezen kívül innen tölthetők le az esetleg megosztott órai anyagok és segédanyagok is.

 

A Teams szolgáltatás igénybe vehető

  • a Microsoft Teams asztali alkalmazásában (Windows, Mac, Linux),
  • vagy mobil alkalmazásán keresztül (Android és iOS),
  • vagy akár webböngészőn keresztül is be lehet jelentkezni a https://teams.microsoft.com címen (a böngésző akkor lehet például hasznos, ha egy munkahelyi gép nem engedi a felhasználót a munkahelyi Teams azonosítótól eltérő azonosítóval belépni az asztali alkalmazásba – lsd. alább –, vagy ha például nem lehet programokat telepíteni egy olyan gépre, amelyen a felhasználó nem adminisztrátor). 

 

Felhasználónév és jelszó:
  • Az Ön Teams felhasználóneve a következő: NEPTUNKÓD@azure.ppke.hu [ki-ki értelemszerűen a saját Neptun-kódját írja be, pl. EAJ9A9@azure.ppke.hu].
  • A kezdeti jelszó: Ppke + születési dátum 8 számjeggyel [például: Ppke19991231]. Ezt a jelszót mindenképpen javasoljuk megváltoztatni egy sajátra, és javasoljuk az új jelszó feljegyzését.
  • Az első bejelentkezés után szükség lehet még egy másodlagos hitelesítő adat (pl. telefonszám vagy email cím) megadására is .

 

Ha Önnek korábban volt már másik Teams azonosítója (pl. személyes Microsoft fiók, munkahelyi hozzáférés), akkor is csak a most nálunk megkapott pázmányos hallgatói azonosítóval fog tudni belépni az egyetem csoportjaiba, ugyanis csak a hivatalos hallgatói azonosítókat rendeljük hozzá az egyes tárgyak Teams csoportjaihoz. Külső azonosítót kérésre sem rendelünk a csoportokhoz.

A Teams rendszerében minden felvehető kurzust egy-egy Teams csoport jelöl: tehát Önnek annyi Teams csoportja lesz majd, ahány kurzust Ön felvett a Neptunban. Ha Ön még nem vette fel a tárgyakat a Neptunban, akkor a Teams-ben sem fog csoportokat látni. (A felvett vagy leadott tárgyak általában éjfélkor szinkronizálódnak, tehát a tárgyfelvételt mindenképpen érdemes legalább egy nappal az első óra előtt megtenni akkor is, ha az első órák még a hivatalos tárgyfelvételi határidő előtt zajlanak.) Ezekben a csoportokban látják majd az egyes tárgyak online videóhívásait és feltöltött anyagait is.

 

- KÉRDÉS: Hogyan tudok belépni az online órákra?

Kétféle módon:

  • Ha ez egy előre időzített videóértekezlet, akkor az oktató vagy az oktatásszervező előre megküldi Önnek emailben a hívás linkjét. Erre elég rákattintani, és Ön máris a videóértekezletben találja magát.
  • Ha nincs előre időzítve az értekezlet, hanem az oktató az óra elején hozta létre (azaz: ha Ön nem kapott előre linket hozzá), akkor úgy csatlakozhat, hogy belép a Teams-en belül az adott tantárgy „Általános” csatornájára és ott rákattint a hívás belépőgombjára.

 

- KÉRDÉS: Hogyan tudom letölteni a megosztott oktatói anyagokat?

Az adott tantárgy „Általános” csatornáján belül találja a „Fájlok” fület. Erre kattintva kis várakozás után (sajnos nem rögtön) megjelennek a feltöltött fájlok, a leggyakrabban egy „Osztályanyagok” nevű mappában. A feltöltésről nem küldünk külön értesítést. Felhívjuk szíves figyelmét, hogy az oktatói, órai anyagok megosztása nem automatikus és nem is kötelező az oktató számára: minden oktató saját maga dönti el, közzé kívánja-e tenni az anyagait, és ha igen, mikor (pl. óra előtt vagy után, vagy csak a félév végén stb.). Ezt a kérdést érdemes az adott oktatóval előre, már az első órákon tisztázni.

 

- KÉRDÉS: Mitévő legyek, ha informatikai problémám támadt: nem tudok belépni, elfelejtettem a jelszót, nem működik a Teams felület...?

Kérjük, vegye fel a kapcsolatot az egyetem informatikai osztályával: it@helpdesk.ppke.hu. Mi oktatásszervezők sajnos nem tudunk segíteni Önnek, mert nincs különleges hozzáférésünk a Teams-hez (pl. nem látunk rá jelszavakra, hibaüzenetekre), tehát egy nekünk írt üzenet vagy egy hozzánk intézett hívás ilyenkor csak hátráltatja a probléma minhamarabbi megoldását. Javasoljuk, hogy ha valamilyen hibával kapcsolatban ír az IT osztálynak, akkor mindjárt csatolja is a hibáról készült képernyőképet, mert az nagyban meggyorsíthatja a hasznos választ.

 

- KÉRDÉS: Hol tudok tájékozódni a Teams többi funkciójáról, hol találok ennél bővebb leírást?

Ezen az oldalon található részletes leírás a hallgatói felületről.

 

Szabályok:
  • Tisztelt Hallgatóink csak a most nálunk megkapott pázmányos hallgatói azonosítóval léphetnek be a PPKE Teams felületére. Külső azonosítót, vendégmeghívást kérésre sem rendelünk a csoportokhoz.
  • Tilos az órák rögzítése. Az online órák során a rögzítés elindítása komoly fegyelmi vétségnek számít.
  • Az online órákon való részvétel ugyanúgy órai részvételnek számít (tehát ugyanúgy kötelező), mint a személyes órákon való jelenlét. Ha az oktató a részvételt követelményként írja elő egy-egy tárgy teljesítéséhez, akkor a Teams be-és kilépési naplóit használjuk utólag a részvétel igazolásához.
  • Az oktató tetszése szerint előírhatja a részvétel módját: pl. megkövetelheti a bekapcsolt kamerát, az aktív órai részvételt, a kérdésekre való választ stb.
  • Tisztelt Hallgatóink semmiképpen se indítsanak saját videóhívást az óra elején. Csakis az oktató által elindított híváshoz csatlakozzanak. Ha egy-egy hallgató mégis saját hívást indít az óra elején, az oktató ahhoz nem fog csatlakozni, és így a hallgatók az órát ebből a hívásból nem látják majd. Ha Ön egy-egy óra kezdetén több videóhívásra utaló értesítést is lát a tantárgy csoportjában, akkor éppen ez történhetett; keresse meg az oktató által indított hívást (ez általában az lesz, amelyikben a legtöbb a résztvevő).

 

Tanácsok a Teams használatához és az órákon való részvételhez:
  • A hívásokba való belépés előtt győződjön meg arról, hogy le van némítva az Ön mikrofonja (akkor is, ha biztos benne, hogy általában le van némítva). Tapasztalatunk szerint gyakoriak az órák elején a behallatszó otthoni, munkahelyi beszélgetések és privát témák, érdemes ezt elkerülni.
  • Javasoljuk, hogy a belépési adatokat (felhasználónév és jelszó) ne csak automatikusan tároltassák az eszközön, hanem jegyezzék is fel maguknak, szükség esetére.
  • Érdemes lehet élni akár az órák alatt, akár az órákon kívül a Teams chat-funkciójával is. Így könnyen elérheti hallgatótársait.
  • Oktatóink többsége nagyra értékeli a hallgatók aktív részvételét, a visszajelzést, a kérdéseket, a beszélgetésben való részvételt. Ha Önnek kérdése vagy mondandója van egy óra során, ne habozzon!
  • Ha egy munkahelyi gép esetleg nem engedi a munkahelyi Teams azonosítótól eltérő, egyetemi azonosítóval való belépést, akkor hasznos lehet a Teams weboldalát böngészőből, vagy annak inkognitó üzemmódjából megnyitni.
  • Javasoljuk, hogy több eszközön is telepítsék és próbálják ki a programot (pl. legyen egyszerre fent a telefonon és a laptopon is), mert így akkor is van alternatíva az órákra való belépésre, ha az egyik eszközön probléma támadna.
  • Érdemes a Teams-en megosztott anyagokat saját maguk számára is lementeni, mert a félévek zárását követően a csoportok (és így a bennük tárolt anyagok) törlődnek.
  • A rendszerhez ezen a linken érhető el a hallgatói leírás.